Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Księdza Antoniego Pęksy w Laskowcu
Dane teleadresowe firmy
  Menu
Strona główna
Ogłoszenia
Patron szkoły
Historia szkoły
Poczet sztandarowy
O szkole
Nasze sukcesy
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
Plan lekcji
Konsultacje dla uczniów
i rodziców

  Dokumenty
Dokumenty szkolne
Dokumenty Sam. Ucz.
Dokumenty Rady Rodz.
  Rekrutacja
Informacje o rekrutacji
  Informacje
"Ćwiczyć każdy może"
"Przyjaciel Szkoły"
"Szkoła współpracy"
"Dla uczniów"
"Dla rodziców"
"Filmy uczniów"
"Prace uczniów"
"Innowacje"
  Pomoc pedagogiczna-psychologiczna
Pedagog-informacje
"Zasady higieny"
"Dla rodziców"

„Pieśnią o Niepodległej”


„Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało.”
Adam Mickiewicz

Listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu - symbol niewoli i wolności. W piątkowe południe 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przeżywaliśmy ją wraz z gośćmi: Ks. Jarosławem Nakielskim, Sekretarzem Gminy Panem Krzysztofem Żebrowskim, Przewodniczącym Rady Rodziców Panem Marcinem Wojakiewiczem. Apel rozpoczęliśmy od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”, jednocząc się ze wszystkimi szkołami w Polsce już po raz szósty w ogólnopolskiej akcji: „Szkoła do Hymnu”.


Nasza uroczystość miała przede wszystkim przypomnieć historię odzyskania niepodległości, podkreślając kluczowe wydarzenia z historii Polski: zabory, zrywy niepodległościowe, czas wojenny. Nie zabrakło też refleksji: radości z wolności i pokoju. Uczestnicy części artystycznej swoim wykonaniem zaakcentowali rolę pieśni i wiersza jako dokumentów historii, świadectw czasu.

Chórzyści i recytatorzy zaprosili gości, nauczycieli, kolegów i koleżanki do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych, które przetrwały do naszych czasów przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w utworach żołnierskich: „O mój rozmarynie”, „My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota”, ale też we współczesnych piosenkach o ojczyźnie: „Kocham Cię, Polsko”, „Taki kraj”, „Pamięć w nas”. Pieśń przepleciona strofami o Polsce, a uzupełniona obrazem prezentacji o historycznych dziejach i miejscach Polski rozbrzmiewała jednocząc szkolną społeczność. Uczniowie naszej szkoły wzięli w niej udział z dumą manifestując polskość galowym strojem i śpiewem pieśni o tej, co „nie zginęła”. Nad artystyczną prezentacją przez uczniów bohaterskiej przeszłości Polski czuwali: p. Katarzyna Grzybowska, p. Grażyna Majkowska, p. Wojciech Skłodowski.



G. M.

[Rozmiar: 7120 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]