Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Księdza Antoniego Pęksy w Laskowcu

Dane teleadresowe firmy
  Menu
Strona główna
Ogłoszenia
Patron szkoły
Historia szkoły
Poczet sztandarowy
O szkole
Nasze sukcesy
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
Kalendarz
  Dokumenty
Dokumenty szkolne
Dokumenty Sam. Ucz.
Dokumenty Rady Rodz.
Plan lekcji
  Rekrutacja
Informacje o rekrutacji
  Informacje
"Ćwiczyć każdy może"
"Przyjaciel Szkoły"
"Szkoła współpracy"
"Dla uczniów"
"Dla rodziców"
"Filmy uczniów"
"Prace uczniów"
"Innowacje"
  Pedagog
Pedagog-informacje
"Zasady higieny"
"Dla rodziców"

Pieśń o Tej, co nie zginęła

[Rozmiar: 213889 bajtów]

7 listopada 2019 r. odbyło się w naszej szkole niezwykłe spotkanie – wieczornica z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. O godzinie 17:30 w sali gimnastycznej powitaliśmy przybyłych gości. Nasze zaproszenie przyjęli mieszkańcy Laskowca i Teodorowa oraz osoby blisko związane z naszą szkołą, a wśród nich ksiądz Andrzej Narwojsz, Wójt Gminy Rzekuń pan Bartosz Podolak, Sekretarz Gminy Rzekuń Pan Krzysztof Żebrowski, Radni Gminy Rzekuń: pan Andrzej Gierwatowski, pan Rafał Pupek, pan Jerzy Konopka, a także pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzekuniu Filia w Laskowcu pani Teresa Sagała, pani Irena Cyran, pani Barbara Mrozek, Pani Teresa Chrostowska oraz pani Halina Kucharczyk. W uroczystości wzięli też udział niecodzienni goście, którymi byli żołnierze z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.


[Rozmiar: 213889 bajtów]

W sali gimnastycznej przygotowana została piękna, nastrojowa dekoracja przez panie: Annę Bałon, Edytę Kraskę i Bożenę Janczewską. Biało – czerwone liście lecące z drzew tworzyły polską flagę, a wzbijające się nad nimi gołębie symbolizowały zbliżającą się wolność. Efektownie podświetlona brzoza i stojące pod nią lampki przywodziły na myśl las, w którym znajdowała się mogiła nieznanego żołnierza. Uroczystość rozpoczęła Zosia Próchnicka z klasy VII, która zacytowała słowa wypowiedziane przez poetę Cypriana Kamila Norwida: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”, wskazując zebranym, że powinniśmy starać się wypełniać to powierzone nam zadanie poprzez codzienną naukę i pracę dla dobra i rozkwitu Ojczyzny, a także świętując ważne historyczne rocznice. Następnie został wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewany "Mazurek Dąbrowskiego". Po odśpiewaniu hymnu Bartłomiej Jakacki z klasy VIII zaprosił wszystkich do aktywnego uczestnictwa w przygotowanym montażu słowno – muzycznym, czyli wspólnego śpiewanie pieśni wojennych i żołnierskich. Po czym poprosił uczestników uroczystości o powstanie i odśpiewanie pieśni "Rota", której tekst został wyświetlony na wkomponowanym w dekorację ekranie.


[Rozmiar: 213889 bajtów]

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Po wspólnym śpiewie uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację poświęconą bohaterom walczącym o wolność naszej Ojczyzny przygotowaną przez Oliwię Kaczmarczyk I Piotra Lachowicza z klasy VI pod czujnym okiem pana Wojciecha Skłodowskiego, z pięknym muzycznym podkładem w tle. W czasie trwania prezentacji prowadzący uroczystość uczniowie omówili rolę pieśni w walce z zaborcami i jej znaczenie w kształtowaniu historycznej świadomości pokoleń Polaków oraz zaprosili wszystkich do kontynuowania pięknej tradycji wspólnego śpiewania, aby uczcić Tę, co nie zginęła. Dla ułatwienia teksty piosenek wyświetlane były na ekranie i śpiewane przez solistów: Igę Chełstowską z kl. IV, Maję Jasińską i Julię Borkowską z kl. VI, Zuzannę Połatajko i Natalię Karpińską z kl. VII, Bartłomieja Jakackiego z kl. VIII oraz zespół wokalny prowadzony przez panią Katarzynę Grzybowską. Pieśni przeplatane były fragmentami wierszy recytowanymi przez uczniów klas czwartej, piątej i szóstej. Przygotowany montaż słowno – muzyczny zakończyła pieśń "Pamięć w nas".


[Rozmiar: 213889 bajtów]

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Niezwykle wzruszającym momentem wieczornicy był taniec z biało-czerwonymi szarfami wykonany przez uczniów klas szóstej i siódmej przygotowany pod kierunkiem pani Anny Bałon.


[Rozmiar: 213889 bajtów]

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Po zakończeniu wspólnego śpiewania na scenie wystąpili żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przedstawiła ich pani Agnieszka Żbikowska, przewodnicząca Rady Rodziców, która również służy w 5 MBOT. St. szer. Jarosław Kozłowski oraz st. szer. Aron Szostak podzielili się refleksjami na temat uroczystości, opowiedzieli o swoim żołnierskim życiu, a następnie wykonali dwa utwory patriotyczne w stylu rap. Jeden z nich nosił tytuł "Jestem Terytorialsem" i promował służbę wojskową. Występ bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami.


[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 213889 bajtów]

Po występie żołnierzy głos zabrała dyrektor szkoły pani Małgorzata Pieczyńska, która podziękowała wszystkim za przybycie i wspólne śpiewanie. Gratulowała wspaniałego występu żołnierzom. Słowa podziękowań skierowała do uczniów i nauczycieli oraz pracowników szkoły, którzy zaangażowali się w przygotowanie wieczornicy. Głos zabrał także Wójt Gminy Rzekuń pan Bartosz Podolak, dziękując za zaproszenie i gratulując wspaniałej uroczystości.


[Rozmiar: 213889 bajtów]

Po zakończeniu wieczornicy przybyli goście, społeczność szkoły udali się na poczęstunek, by przy herbatce i cieście podzielić się wrażeniami. Pomysłodawcami wieczornicy i osobami odpowiedzialnymi za jej przygotowanie byli pani Katarzyna Grzybowska i pan Wojciech Skłodowski.


K. G.

[Rozmiar: 7120 bajtów]
[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]

[Rozmiar: 2984 bajtów]